Jēkabpils Mūzikas skolai šogad aprit 65
Šogad aprīlī Arvīda Žilinska Jēkabpils Mūzikas skolai aprit 65. dzimšanas diena. Jubilejas gadu skolas kolektīvs atzīmēs, sniedzot koncertus. Tā 31. martā pulksten 16.30 mūzikas skolā būs Jēkabpils un Gulbenes mūzikas skolu sadraudzības koncerts “Modinām pavasari kopā”, bet 1. aprīlī pulksten 18.00 Krustpils kultūras centrā izskanēs skolas absolventu un pedagogu koncerts ar plašu dalībnieku sastāvu un programmu. Abos pasākumos klausītājiem ieeja brīva.
- Neticami, ka jau ir pagājuši pieci gadi, kopš Latvijas simtgades gadā svinējām mūsu skolas sešdesmito dzimšanas dienu ar koncertiem Jēkabpils Tautas namā! Aizvadīto piecu gadu laikā tāpat kā visai sabiedrībai, tā arī mūsu skolas pedagogiem un audzēkņiem divus mācību gadus nācās strādāt pandēmijas un tās sagādāto ierobežojumu apstākļos. Taču skolā audzēkņi gan turpināja mācības, gan piedalījās konkursos, kas notika attālināti, jo mācību procesam jāsaglabā nepārtrauktība. Strādājām komandā, līdz ar to neērtības tika pārvarētas, darbojoties vienotā platformā, izmantojot videoierakstus, sūtot tos audzēkņiem, un darbs turpinājās. Mēs esam darbīgs un draudzīgs kolektīvs! Lepojamies ar saviem pedagogiem, audzēkņiem un radošajiem kolektīviem. Uz mūsu skolas bāzes nesen izveidots Jēkabpils Tautas nama pūtēju orķestris, un šo sarežģīto darbu uzņēmies darīt saksofona spēles pedagogs Jānis Briška un orķestris jau gatavojas doties uz šī gada Dziesmusvētkiem. Tajā spēlē skolas audzēkņi, skolas absolventi un pedagogi. 3. - 8. klašu koris, 1. - 2. klašu ansamblis, saksofonu kvartets, vijolnieku trio, flautistu ansamblis, klavieru dueti, čellistu ansamblis – tie ir kolektīvi ar zināmu radošo un skatuvisko pieredzi. Mūsu skolā mācību procesu nodrošina lielākoties vietējie pedagogi, taču dažu mūzikas instrumentu spēli skolā māca pedagogi no Madonas, Rīgas, Pļaviņām, Daugavpils un Rēzeknes, - stāsta skolas direktore Smaida Ščerbicka.
Patlaban Jēkabpils Mūzikas skolā (ieskaitot Aknīstes filiāli) strādā 34 skolotāji un astoņi tehniskā personāla darbinieki. Šajā mācību gadā skolā mācās 297 audzēkņi. Skola īsteno divpadsmit izglītības programmas: flautas, klarnetes, saksofona, mežraga un trompetes spēli. Ir programmas “Sitaminstrumentu spēle”, “Klavierspēle”, “Ērģeļspēle”, “Akordeona spēle”, “Vijoles spēle” un “Čella spēle”, kā arī “Vokālā mūzika – kora klase”. Kopš 2016. gada Jēkabpils mūzikas skolā pastāv sagatavošanas klases grupa “Spārītes un sienāzīši”, kas dod iespēju bērniem no četru gadu vecuma iepazīt mūzikas pasauli. Jēkabpils mūzikas skolā var mācīties arī bērni un jaunieši ar īpašām vajadzībām.
Jēkabpils Mūzikas skolas audzēkņu kamerorķestris klausītājus priecē jau divdesmit divus gadus. - Skolas kamerorķestri visu šo laiku vada diriģents, mūsu uzticamais mācībspēks Mārtiņš Bergs, kurš turklāt ir Madonas mūzikas skolas direktors. Orķestris, kas tāpat cieši saistīts ar mūsu skolu, ir Jēkabpils kamerorķestris, kas bāzēts uz mūsu absolventu, skolotāju un arī patreizējo audzēkņu spēkiem. Orķestrī bieži piedalās arī viesmākslinieki, lai ar viņu līdzdalību varētu iestudēt apjomīgākas, sarežģītākas programmas. Sadarbojamies ar Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra, kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” mūziķiem, kā arī ar studentiem no Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas. Ir bijuši arī kopīgi Jēkabpils kamerorķestra un skolas kamerorķestra koncerti, un abu kopdarbi priecējuši klausītājus, piemēram, Ziemassvētkos Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā vai koncertā Krustpils ev. lut. baznīcā pilsētas svētku ieskaņā. Redzot to, kā absolventi labprāt iesaistās skolas radošajā procesā arī patlaban un bagātina mūsu pilsētas kultūras dzīvi, ir liels gandarījums pedagogiem, - priecājas S. Ščerbicka.
Viņa sarunā uzsver to, ka labi iemācīt spēj tikai skolotājs – personība. Turklāt šis smagais darbs jādara skrupulozi. Iemācīt apgūt mūzikas instrumenta spēli nav viegli. Īpaši šajā laikā, jo, lai arī uz mūzikas skolu pārsvarā nāk bērni, kuri ir motivēti daudz mācīties un regulāri strādāt ikdienā, jāņem vērā realitāte: patlaban bērnu uzmanību paņem tehnoloģijas un viedierīces, kas bērnus dara nervozākus, izklaidīgākus un paņem lielu daļu viņu enerģijas. Neskatoties uz to, pedagogi brīnišķīgi strādā, profesionāli pilnveidojas, pieņem pasaules kārtību, ir elastīgi, izvēloties mācību metodes.
- Nav noslēpums, ka mūzika ir veids, kā cilvēkam nodarbināt abas smadzeņu puslodes. Arī bez šiem mūsdienu “viedajiem” traucēkļiem skolotāja darbs ar audzēkni instrumenta spēles stundās vienmēr ir bijis grūts. Šo mūsdienu traucēkļu un laika zagļu dēļ tas ir vēl grūtāk darāms. Muzikālās izglītības apguves procesā ļoti svarīgs ir audzēkņa ieguldījums, patstāvīgi vingrinoties, tāpēc gribu uzsvērt vecāku atbildību savai atvasītei palīdzot, īpaši sākumposma apmācībā, kad bērnam nepieciešams vecāku uzmundrinājums, uzslavas par pirmajām izvilinātajām skaņām, tā pietuvinot bērnu brīnišķajai mūzikas pasaulei. Liela vērtība ir prasmei darbam motivēt. Tas jāprot gan skolotājiem, gan vecākiem. Visskaistākais brīdis, kad skolotājs, audzēknis un vecāks izjūt vienprātību sajūtās, ir izlaidums. Mēs skolā cenšamies saviem audzēkņiem parādīt un iemācīt, ka mūzikai ir daudz dažādu pielietojumu, tā atraisa radošumu, izraisa emocijas, ka, spēlējot instrumentu vai vienkārši klausoties sev tīkamu mūziku, ikviens var radīt savu privātu telpu, kas palīdz norobežoties no trauksmainās apkārtējās vides, - skaidro Smaida Ščerbicka.
Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skola ir mācību iestāde ar dziļām tradīcijām, košu koncertdarbību, darbīgiem, radošiem pedagogiem un kolektīviem. Jau pieminētais Jēkabpils kamerorķestris, kas ar spilgtām programmām vairāk nekā desmit gadus priecē mūzikas mīļotājus.
- Spilgtā atmiņā joprojām palicis 2013. gada koncerts “Jānis Ivanovs. Personība. Laikmets”, Jāņa Ivanova klaviermūzika un 4. simfonija “Atlantīda”, kad Latgales vēstniecību “Gors” pieskandināja Jēkabpils pilsētas simfoniskais orķestris, mūsu skolas koris, kā arī Madonas valsts ģimnāzijas un J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas koris. Projekta režisors bija Uģis Brikmanis. Vēl pie mūsu skolas tradīcijām jāmin arī divu starptautiska mēroga konkursu organizēšana: Starptautiskais jauno pianistu, un Starptautiskais jauno vokālistu konkurss. Skaista tradīcija ir klavieru nodaļas audzēkņu koncerts “Dzimis Latvijā”, kas katru gadu izskan mūsu valsts dzimšanas dienā, tāpat skolas kamerorķestra Ziemassvētku koncerti, Dārza svētki ar pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu audzēkņu piedalīšanos un vasaras koncertceļojums uz komponista A. Žilinska dzimtajām mājām “Lejas Ārendzāniem” ar mērķi satikt komponista ģimeni un kopā muzicēt, - stāsta Smaida Šcerbicka.
Šajā mācību gadā Jēkabpils mūzikas skola aizsāks jaunu tradīciju, organizējot konkursu “Trompetes balss”, cerot, ka tas, gūs atbalstu no Latvijas mūzikas skolām un arī mūzikas vidusskolām. Vasarsvētkos pūtēju orķestris, meiteņu koris, zēnu ansamblis un saksofonu kvartets plāno doties uz Unguru luterisko baznīcu, lai sniegtu savu artavu baznīcas atjaunošanai.
- Jaunās paaudzes vēlme pēc mūzikas turpina augt, tāpat mūzikas lietotņu pieprasījums turpinās palielināties, kas nozīmē, ka šajā sfērā ir iespēja ienākt jaunām mūzikas aplikācijām. Šodien mūzika palīdz jauniešiem veidot savu identitāti un iepazīt sevi. To iespējams klausīties dažādās platformās, ieskatot sociālos tīklus, straumēšanas platformas, u.c. Kāpēc gan klasiskā mūzika nevarētu būt tā, kas veido šo identitāti? - domā Smaida Šcerbicka
Skola lepojas ar visiem audzēkņiem, bet īpaši ar tiem, kuri savu dzīvi saistījuši ar mūziku, mākslu, ir pazīstami mūziķi gan Latvijā, gan ārpus tās, darbojas kultūrizglītībā, zinātnē un politikā. Tie ir: Aigars un Guntars Godiņi, Skaidrīte Pugača, Daiga Zelčāne, Kristīne Studāne Indriksone, Artis Robežnieks, Elita, Jānis un Madara Briškas, Gustavs un Oskars Sirmoviči, Santa un Kaspars Kasparsoni, Diāna Krēgere, Edžus Korsaks, Mārtiņš Kalējs un daudzi citi.
Skolotāji, kuri ir skolas absolventi un patlaban strādā Jēkabpils mūzikas skolā: Aļona Vīndedze, Gunta Davidovska, Anita Cinkmane, Agnese Grudinska, Smaida Ščerbicka, Arturs Vīndedzis, Valts Urtāns un Ginta Gudjāne.
Savukārt studentu vidū, kuri izvēlējušies studēt mūziku un pedagoģiju, ir skolas absolventi - Annija un Mārcis Briškas, Valts Urtāns, Artūrs Vīndedzis, Līva Vilcāne, Dārta Kristīne Ozoliņa, Ardis Avotiņš, Ilze Savicka, Eva Rubeniņa, Daniela Grugule, Laura Rībule, Renārs Tomašickis, Mihails Pronovičs un Anna Šilko.
Šajā mācību gadā Arvīda Žilinska Jēkabpils Mūzikas skolas audzēkņi piedalījušies daudzos konkursos: XIII Starptautiskajā Brāļu Mediņu jauno pianistu konkursā, mūzikas teorētisko mācību priekšmetu konkursā “No nots līdz dejai”, pianistei Jautrītei Putniņai veltītajā Starptautiskajā jauno pianistu konkursā Valmierā, VI konkursā “Mūsdienu klasika” Rīgā, XVII Starptautiskajā klaviermūzikas izpildītāju solistu un klavieru duetu konkursā Koknesē, V Jāņa Ivanova jauno pianistu konkursā “Latgales skicējums”, Tālivalža Mekša 1. jauno vijolnieku konkursā Pļaviņās, XI Rīgas starptautiskajā jauno pianistu konkursā, III starptautiskais konkursā “Muzikālie zēni” Klaipēdā un Valsts konkursā stīgu instrumentu spēlē Rīgā.
Foto no mūzikas skolas arhīva
Ilze Bičevska (laikraksta Brīvā Daugava žurnāliste)